AOC Q32V3S/WS 32" Class WQHD LCD Monitor - 16:9 - White, Silver
  • Part: 1095553
  • Model: Q32V3S/WS
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • AOC
    • Manufacturer Website Address
    • http://us.aoc.com
    • Brand Name
    • AOC
    • Product Series
    • V
    • Product Type
    • LCD Monitor
31.5 inch IPS, Low Blue Mode, Flicker Free, QHD Monitor
IPS PANEL | Engineered for better visual experiences
QUAD HD | Superior high quality viewing
A universally respected anti-tearing solution
LOW BLUE MODE | Reducing shortwave blue light output for healthier eyes
FLICKER FREE | Protect your eyes from screen flicker
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 3 Year
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 32"
    • Viewable Screen Size
    • 31.5"
    • Screen Mode
    • WQHD
    • Panel Technology
    • In-plane Switching (IPS) Technology
    • Response Time
    • 4 ms
    • Response Time Details
    • 4 ms GTG
    • Aspect Ratio
    • 16:9
    • Pixel Pitch
    • 0.27300 mm x 0.27300 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Mount Type
    • Wall Mountable
    • Backlight Technology
    • LED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Features
    • Wide Viewing Angle
    • Low Blue Light
    • Flicker-free
    • High Dynamic Range (HDR)
    • Stand Adjustments
    • Tilt
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 2560 x 1440
    • Standard Refresh Rate
    • 75 Hz
    • Colour Supported
    • 16.7 Million Colours
    • Native Contrast Ratio
    • Dynamic Contrast Ratio
    • Brightness
    • 250 cd/m²
    • Tearing Prevention Technology
    • Adaptive Sync
    • Color Gamut
    • 89% NTSC 1976
    • 101% sRGB (CIE 1931)
  • Interfaces/Ports
    • HDMI
    • Yes
    • DisplayPort
    • Number of HDMI Inputs
    • 1
    • Number of DisplayPorts
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • VESA Mount Standard
    • 100 x 100
    • Color Family
    • Dual Colour
    • Height
    • 426.5 mm
    • Width
    • 730.2 mm
    • Depth
    • 47.5 mm
    • Height with Stand
    • 531.60 mm
    • Width with Stand
    • 730.20 mm
    • Depth with Stand
    • 205.40 mm