  • Part: 1443904
  • Model: C1200-8T-E-2G
Availability
Out of Stock
Build a reliable, easy-to-use business network at an affordable price
provides a simple and reliable experience.
Cisco Catalyst 1200 Series switches
  • General Information
    • Manufacturer
    • Cisco Systems, Inc
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.cisco.com/c/en_au
    • Brand Name
    • Cisco
    • Product Line
    • Catalyst
    • Product Series
    • 1200
    • Product Type
    • Ethernet Switch
  • Technical Information
    • Features
    • Fanless
  • Interfaces/Ports
    • Total Number of Network Ports
    • 10
    • Uplink Port
    • Yes
    • Modular
    • Yes
    • Network (RJ-45)
    • Port/Expansion Slot Details
    • 8 x Gigabit Ethernet Network Port
    • 2 x Gigabit Ethernet TP/SFP Combo
  • Media & Performance
    • Media Type Supported
    • Optical Fiber
    • Twisted Pair
    • Ethernet Technology
    • Gigabit Ethernet
    • Network Technology
    • 1000Base-X
    • 10/100/1000Base-T
  • I/O Expansions
    • Total Number of Expansion Slots
    • 2.0
    • Expansion Slot Type
    • SFP (mini-GBIC)
    • Shared SFP Slot
    • Number of SFP Slots
    • 2
  • Network & Communication
    • Layer Supported
    • 3
    • Networking Standards
    • IEEE 802.1x
    • IEEE 802.3az
    • IEEE 802.3ad
    • IEEE 802.3
    • IEEE 802.3u
    • IEEE 802.3ab
    • IEEE 802.3z
    • IEEE 802.3x
    • IEEE 802.1D
    • IEEE 802.1w
    • IEEE 802.1s
    • IEEE 802.3af
    • IEEE 802.3at
    • IEEE 802.1p
    • IEEE 802.11ac
    • IEEE 802.1Q
    • IEEE 802.1ab
  • Management & Protocols
    • Manageable
  • Power Description
    • Input Voltage
    • 120 V AC
    • 230 V AC
    • Frequency
    • 50 Hz
    • 60 Hz
    • Power Source
    • Power Adapter
    • Power Consumption
    • 12.56 W
  • Physical Characteristics
    • Compatible Rack Unit
    • 1U
    • Form Factor
    • Rack-mountable
    • Height
    • 43.9 mm
    • Width
    • 268.2 mm
    • Depth
    • 184.9 mm