CyberPower HSTP3T40KEBC Double Conversion Online UPS - 40 kVA/36 kW - Three Phase
  • Part: 1128685
  • Model: HSTP3T40KEBC
Availability
Out of Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • CyberPower Systems, Inc
    • Manufacturer Website Address
    • https://www.cyberpower.com/au
    • Brand Name
    • CyberPower
    • Product Series
    • HSTP3T
    • Product Type
    • Double Conversion Online UPS
SERIES FEATURES
  • Three-phase Design
  • Online (Double Conversion) UPS Topology
  • Online ECO Mode
  • UPS Parallel Expansion
  • Dual Inputs
  • Generator Compatible
  • Pure Sine Wave Output
  • Overload Protection
  • Maintenance Bypass Switch
  • LCD Status Display
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • PowerPanel® Management Software
  • Technical Information
    • Overload Protection
    • Yes
    • Phase
    • Three Phase
    • Application/Usage
    • Server Room
    • Data Center
    • Generator
    • Efficiency
    • 95%
  • Power Description
    • Load Capacity (VA)
    • 40 kVA
    • Load Capacity (Watt)
    • 36 kW
    • Input Voltage
    • 230 V AC
    • 380 V AC
    • 400 V AC
    • 415 V AC
    • 120 V AC
    • Input Voltage Range
    • 132 V AC - 276 V AC
    • 228 V AC - 478 V AC
    • Output Voltage
    • 220 V AC
    • 230 V AC
    • 240 V AC
    • 380 V AC
    • 400 V AC
    • 415 V AC
    • Input Frequency
    • 50 Hz
    • 60 Hz
    • 40 Hz
    • 70 Hz
    • Output Frequency
    • 50 Hz
    • 60 Hz
    • Waveform Type
    • Pure Sine Wave
    • Input Power Factor
    • 0.99
    • Output Power Factor
    • 0.9
  • Display & Graphics
    • Display
    • LCD
  • Management
    • Network Management
    • RS-485
    • RS-232
    • SNMP/HTTP Remote Monitoring
    • Dry Contact
    • Relay (Dry Contact) Card
  • Controls/Indicators
    • Status Indicators
    • LCD Display:
      • Operation Type
      • Power Status
      • Battery Status
      • Load Status
      • Fault & Warning
      • Other Information
      • Event & Log
  • Interfaces/Ports
    • Serial Port
    • Yes
    • EPO Port
  • Battery Information
    • DC System Voltage
    • 240 V DC
    • Number of Batteries
    • 80
    • Battery Characteristics
    • Valve-regulated
    • Battery Chemistry
    • Lead Acid
    • Battery Size
    • 12V
    • Battery Capacity
    • 12000 mAh
    • Backup/Run Time (Full Load)
    • 5 Minute
    • Backup/Run Time (Half Load)
    • 18 Minute
  • Environmental Conditions
    • Maximum Operating Temperature
    • 40°C
    • Maximum Operating Elevation
    • 1 km
    • Operating Humidity
    • 0% - 95%
    • Storage Relative Humidity
    • 0% - 95%
    • Sound Emission
    • 58 dB
  • Physical Characteristics
    • Form Factor
    • Tower
    • Height
    • 1400 mm
    • Width
    • 500 mm
    • Depth
    • 840 mm