Perle SR-100-SFP Transceiver/Media Converter
  • Part: 1409959
  • Model: 05091280
Availability
Out of Stock
  • extend the distance between two copper-based devices or networks
A SR-100-SFP Media Converter is also available with support for -40C to +75C (-40F to +167F) extended operating temperatures.
  • General Information
    • Manufacturer
    • Perle Systems, Inc
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.perle.com
    • Brand Name
    • Perle
    • Product Type
    • Transceiver/Media Converter
  • Interfaces/Ports
    • Total Number of Ports
    • 1
    • Network (RJ-45)
    • Yes
    • Number of Network (RJ-45) Ports
    • 1
  • Media & Performance
    • Media Type Supported
    • Twisted Pair
    • Optical Fiber
    • Maximum Distance Supported
    • 100 m
  • I/O Expansions
    • Total Number of Expansion Slots
    • 1.0
    • Expansion Slot Type
    • SFP
    • Number of SFP Slots
  • Network & Communication
    • Ethernet Technology
    • Fast Ethernet
    • Network Technology
    • 100Base-TX
    • 100Base-X
  • Power Description
    • Power Source
    • AC Adapter
  • Physical Characteristics
    • Form Factor
    • Rail-mountable
    • Height
    • 22.5 mm
    • Width
    • 114 mm
    • Depth
    • 100 mm